Odpowiedzialne prezenty

18/12/2019

Odpowiedzialne prezenty

Zbliża się czas, kiedy najlepszym uczuciem jest objęcie skostniałymi z grudniowego zimna palcami kubka gorącego grzańca, a w powietrzu unosi się zapach pomarańczy, goździków i żywicy ze ściętych choinek… Czas rodzinny, ale i czas wymieniania się prezentami. I o tych ostatnich będzie tu mowa.

Żyjemy w dobie konsumpcjonizmu i komercji, w czasach, gdzie każdy może mieć wszystko z wszelkich zakątków świata. I mało kto patrzy, jakie konsekwencje niesie kupienie niektórych poszczególnych rzeczy czy ich wysyłka (przykładowo z Chin). Niewielka tylko część kupujących zastanowi się, zanim kupi komuś koszulę wyprodukowaną w Bangladeszu przez dzieci pracujące za bezcen albo nim zamówi dla znajomych tony bibelotów wysyłanych z Dalekiego Wschodu, ciągnąc za sobą niewyobrażalnie długą smugę śladu węglowego.

Jeżeli czytasz ten artykuł, to zrobiłeś pierwszy krok w stronę uniknięcia robienia krzywdy planecie i ludziom w ten magiczny czas. Spraw prezent także Ziemi! Jak możesz to zrobić?

Po pierwsze, kupuj lokalnie. Wspierając lokalny rynek, przyczyniasz się do wzbogacenia gospodarki twojego regionu, a zarazem zmniejszasz emisję dwutlenku węgla do atmosfery (jeśli nawet korzystasz z wysyłki, podróż przedmiotu wyprodukowanego, przykładowo, w Warszawie do Katowic spowoduje mniej szkód, niż wysyłka z Chin do Katowic).

Nie kupuj foliowych opakowań na prezenty. W wielu sklepach jest dostępnych tyle pięknych wzorów papieru pakownego…

Staraj się unikać prezentów składających się głównie z plastiku. W miarę możliwości wybieraj te drewniane albo w pełni naturalne. Zwracaj uwagę na opakowania, jeśli znajdują się na nich odpowiednie eko-certyfikaty, masz zielone światło!

Ale przede wszystkim zawsze dwa razy się zastanów, nim dokonasz jakiegoś wyboru. Najlepszym złotym (zielonym!) środkiem będzie, jeśli twoje prezenty będą się podobać i bliskim, i planecie!

Dla nas natomiast najlepszym prezentem będzie, jeśli zapamiętasz nasze rady i znajdziesz dla nich zastosowanie nie tylko w Święta. Na co dzień bowiem i osoby prywatne, i wiele firm boryka się z problemem słabej jakości, nietrwałych prezentów, złożonych najczęściej z materiałów szkodliwych zarówno w procesie powstawania, jak i w procesie utylizowania odpadów. Pamiętaj: na zdrowiu Ziemi nie ma co oszczędzać. Parę złotych więcej wydane na upominek czy to świąteczny, czy firmowy, to inwestycja typu win-win: i odbiorcy przysłuży się dłużej, i nasza planeta odetchnie trochę głębiej.

Wesołych Świąt!

Autorka: Wiktoria Kowalska studentka Instytutu Lingwistyki Stosowanej UW. Wyznawczyni #zerowaste.

Copyrights © 2022 MindBlowing. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Polityka prywatności